Janjina zgodba: Kako sem trenirala po operaciji kolka

Zakaj si prišla k meni?

“Zgodila se mi je prometna nesreča, pri kateri sem si poškodovala kolk, tako da so mi ga morali zamenjati. Imela sem dve operaciji, saj prva ni uspela. Druga operacija je bila uspešna, vendar mi je ostalo koleno deformirano. To je povzročilo tudi težave s hrbtenico in krajšo nogo. Zato sem prišla k Tinetu in mu rekla: ‘Nauči me hoditi, ker tega ne znam več.’ In res, nisem znala več hoditi. Spomnim se, kako sem hodila – ni šlo. Preko zdravstvenega sistema nisem dobila več pomoči, opravili so operacijo, toplice in to je bilo to. Rekli so mi, naj se znajdem sama. Tako sem si poiskala strokovno pomoč. To je bil Tine, ki se je zelo zavzel zame. Z veliko truda in vztrajnosti sem letos ponovno začela hoditi, kar me zelo veseli. Hvaležna sem Tinetu za njegovo potrpljenje in željo, da mi pomaga.”

Kaj si dosegla v tem času?

“Letos sem spoznala, da se moraš res gibati. Gibanje, telovadba – to ti omogoča, da ostaneš gibljiv, močan in zdrav. S tem krepiš zdravje in mišice. Brez tega res ne gre. Nekateri obupajo, vendar to ni prav. Vedno si moraš pomagati sam in poiskati nekaj, kar te veseli. Nikoli ne smeš obupati, to je moj moto. Čeprav sem v življenju doživela marsikaj, nikoli nisem obupala. Vedno sem iskala pomoč in šla naprej.”

Kakšni so tvoji cilji za naslednje leto?

“Še naprej bom hodila in vzdrževala to, kar sem dosegla v enem letu, ker vem, da brez tega ne gre. Rada hodim v naravo, predvsem v hribe in gozdove, to me veseli. S psom hodiva, kadar imam čas. Ampak najprej grem na telovadbo. Če ne grem, me peče vest. Res sem vesela, da sem dosegla to, kar sem. In še bolj sem vesela, ker so šli kilogrami dol, kar je zelo pozitivno. To gre skupaj – ko se gibaš in delaš prave stvari, kilogrami gredo dol, tudi pri mojih letih.”

Torej praviš, da so leta samo številka?

“Seveda! Tudi pri mojih letih, ko nekateri pravijo, da ne gre več, se da. Če delaš prave stvari, gre. Res sem vesela in vedno povem, da brez Tineta ne bi uspela. Brez njegove pomoči bi ostala napol invalid. To bi bilo zame nemogoče, saj sem celo življenje hodila, delala kot trgovka in si nisem mogla predstavljati, da ne bi mogla več hoditi. Rekla sem si, da moram nekaj narediti. In našla sem rešitev. Pravijo, kdor išče, ta najde.”

Me veseli, da si tako pozitivna.

“Hvala. Upam, da bomo še naprej sodelovali in napredovali.”

Janjina zgodba: kako sem trenirala po operaciji kolka

Več podobnih zgodb najdete tu: 

Mojčina zgodba: Kako sem pozdravila hernijo brez operacije

Dejanova zgodba: Operacija hernije diska brez operacije

Borkina zgodba: Rehabilitacija hrbta brez operacije

 

Pogosta vprašanja o treningu po operaciji kolka:

Kako dolgo traja rehabilitacija kolka?
Kolk je največji sklep v telesu, zato rehabilitacija običajno traja več mesecev, odvisno od resnosti poškodbe.

Kako izgleda proces vadbe po zaključeni rehabilitaciji kolka?

V prvi fazi se preko somatskih vaj povrne občutek in nadzor nad gibanjem noge. Ko je gibanje dovolj kvalitetno, se postopoma začne dodajati vaje pod obremenitvijo in učiti tehnike gibanja, kjer je prisotne večje sile na sklep, denimo pri pobiranju ali nošenju bremen. Bistvenega pomena so tudi vaje na eni nogi, ki pomagajo k vrnitvi ravnotežja v prizadeto nogo. Končni cilj naj bo zmerna vadba za razvoj moči mišic okoli kolka. 

Ali so somatske vaje primerne za vsakogar?
Somatske vaje so primerne za vsakogar. Gre za neinvazivno obliko povečevanja posameznikovega zavedanja telesa preko zavestnega napenjanja (krajšanja) in sproščanja (daljšanja) mišic.  Vsekakor pa je priporočljivo, da se jih izvaja pod nadzorom usposobljenega strokovnjaka.

Ali so somatske vaje dovolj za rehabilitacijo kolka?

Somatske vaje so dober začetek. Z njimi telo vrnemo v ravnovesje in povrnemo ustrezno kvaliteto gibanja.  V kasnejših fazah rehabilitacije je nujno dodati vaje za moč, ki tkivo pripravijo na večje obremenitve, ki so prisotne med vsakodnevnimi opravili, kot so dviganje in nošenje bremen in med športnimi aktivnostmi, kot je tek.

Ali je trening moči varen za vsakogar?

Trening moči, ki ga izvajate pod strokovnim nadzorom trenerja je povsem varen in primeren za vsakogar (po zaključeni rehabilitaciji). Najbolj pomemben je za žensko populacijo po menopavzi in starostnike, saj ohranja mišično maso in zavira upadanje kostne gostote.

Več info

Če imate vprašanje o vadbi po operaciji kolka, me lahko kontaktirate in vam odgovorim v najkrajšem možnem času. Kontakt na info@tineserazin.si oziroma preko spodnjega obrazca: